Comunităţile maghiare din multe sate transilvănene păstrează o veche tradiţie populară de alungare a iernii şi a răului, cunoscută sub numele de „Fărşang“.
Acest obicei este preluat de la saşi (în limba germană, Farshing) abia în secolul al XVI-lea, fiind adaptat, în timp, specificului etniei maghiare.
Fărşangul cuprinde perioada dintre Bobotează şi „Miercurea Cenuşii“, zi ce marchează începutul Postului Paştelui la creştinii.
galerie foto: imagini de la activitate
Grupele maghiare de la Grădinița ”Arici Pogonici” din Gherla au sărbătorit joi Fărșangul, prin activitati diverse cu copiii.
„Împreună sperăm că am reușit să alungăm iarna și răul. Ne-am mascat, am cântat, am chiuit si am servit cele mai bune gogoși, care sunt bunătăţile specifice acestui obicei”, spune educatoarea Annamaria Katona.
Gherla INFO – CLUJ stiri, informatii, foto, video, vremea, anunturi
