In salonul mic al restaurantului Mariflor de la marginea municipiului Gherla a avut loc joi un eveniment special.
În organizarea Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj şi al Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Gherla, s-a desfăşurat cea de a V-a ediţie a Concursului pentru tineri cu deficienţă intelectuală din România „Europ’Affiche”, cu tema “Fluvii şi râuri care traversează Europa”.
Au participat la întrecere reprezentanţii Centrului de Ingrijire şi Asistenţă Câţcău – jud. Cluj, Centrul de Integrare prin Terapie Ocupaţionala Căpuşu de Câmpie, judeţul Mureş, Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică „O nouă şansă” Todireşti, judeţul Suceava, Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrica „Pietricica” Comaneşti, judeţul Bacău, Complexul de Servicii Comunitare pt. Persoane cu Handicap Neuropsihic Filipeşti – judeţul Bacau.
Fiecare echipaj a venit la Gherla cu obiecte şi hărţi realizate de participanţi. Concursul a fost onorat de Nicoleta Molnar, Director General Adjunct Protecţie Socială din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj, iar rolul de moderator a revenit coordonatorului evenimentului, Liliana Mihaela Nagy, şefa Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Gherla.
galerie foto: imagini de la concurs
Au participat la eveniment şi trei reprezentante ale Franţei – consultantul pedagogic specializat Educaţie şi Pedagogie, Elisabeth Bisbrouck, iniţiatorul acestui concurs, prezentă alături de colegele Marie Dominique Daniel şi Marie Elisabeth Herrault, specialiste în domeniul artelor plastice.
Pe rând, centrele participante şi-au expus creaţiile în faţa juriului format din zece membri, din care au făcut parte oaspeţii din Franţa, cadre didactice din oraş, scriitorul Iulian Dămăcuş. 10 membri
Juriul a acordat note pentru dupa cinci criterii: dimensiunea europeană, prezentare, comunicare, artele plastice şi concepere.
Pe primul loc s-a clasat echipajul din localitatea Căpuşu de Câmpie (judeţul Mureş), care a acumulat 92 de puncte, urmat de Comăneşti (Bacău), Filipeşti (Bacău), Todireşti (Suceava) şi Câţcău (Cluj).
Toate echipele participante au fost răsplătite cu un trofeu „Europ’Affiche” pentru prezenţă, concurenţii primind cadouri şi din partea organizatorilor şi a delegaţiei franceze, constrand în lucrări de ceramică din partea doamnei Marie Dominique Daniel şi aparatură electronică.
Liliana Pop, directorul Scolii Gimnaziale Nr.1, a apreciat în mod deosebit munca extrem de dificilă a celor care îi îndrumă cu multă răbdare pe tinerii cu dizabilitati şi i-a felicitat pentru rezultatele obţinute.
Tot în cadrul evenimentului a fost prezentat şi un film cu imagini din activitatea creatoare a acestor tineri cu deficienţă intelectuală.
Scopul Proiectului „EuropaAffiche” este acela de a ajuta tinerii cu dizabilităţi intelectuale să-şi valorifice abilităţile şi competenţele practice şi să-şi dezvolte abilităţile de comunicare, iar principalul obiectiv al proiectului este de a arăta tinerilor cu dizabilităţi intelectuale modul de viaţă european prin diverse teme.
Concursul s-a desfăşurat cu sprijinul Fundaţiei Téka din Gherla.
Szekely Csaba
video: secvenţe din concurs