gama optic ochelari gherla magazin service dej cluj
loc de munca fabrica calorifere iclod
loc de munca fabrica calorifere iclod
feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj
gherla prag viteza strada mintiului

Soferii merg ca pe serpentine pe strada Mintiului, la pragurile de viteză – chiar și Poliția le evită! VIDEO

Adevărate teste de îndemânare la volan trebuie să dea șoferii care circulă pe stradă Mintiului din Gherla, după ce s-au montat pragurile de limitare a vitezei. Manevrele conducătorilor auto stârnesc admirație printre pasageri, dar enervează la culme locuitorii din zonă, nemulțumiți că s-au mobilizat degeaba.

Forțate de împrejurările vitrege, mașinile șerpuiesc printre dușmanii suspensiilor. Și e de înțeles, niciun șofer nu vrea să ajungă prea repede la service.

Pragurile de viteză s-au montat după ce mai mulți locuitori de pe strada respectivă au strâns semnături în acest sens. „Se circulă aici că pe autostrada, sunt șoferi care merg că nebunii, noaptea fac raliu, iar ziua se întâmplă accidente!”, au fost motivele pentru cererea lor.

Numai că montarea limitatoarelor de viteză nu prea a rezolvat problemele. La câteva săptămâni de la marea realizare s-a produs chiar între pragurile din poveste un accident cu trei mașini, iar o femeie a ajuns la spital.

Cei care vor să calce pedala de accelerație, o calcă în continuare. „A venit un șofer într-o zi, cred că avea vreo 200 la oră, a tras un viraj pe lângă praguri de era să între în șanț!”, povestește un locuitor din apropiere.

Șoferii nu sunt încântați defel de măsura luată. „Pentru câțiva hăbăuci care merg cu viteză, ne obligă pe toți să mergem ca melcul. Sunt șofer pe autobuz, eu oricum nu circulam tare, că nu puteam. Va dați seama ce distracție e acum când trec pe aici, îmi zgâlțâie toată hardughia și toți călătorii!”, zice la rândul lui un conducător auto.

La fața locului, viață bate filmul și filmul bate câmpii. O bucată de la marginea șoselei a scăpat fără praguri, „pentru că e parcare„. Este mai mult decât visa orice participant la trafic pentru a-și cruța mașina de zdruncinaturi, chiar dacă trebuie să facă viraje ca pe serpentine. Dacă are liber din față, pe acolo e salvarea!

Nici Poliția Locală nu face excepție. O filmare primită de la cititori arată că și băieții cu mașină și funcție cadou de la primărie se gândesc la confortul lor fizic și efectuează virajele cu succes, ca la carte, ocolind pragurile. Dincolo de meserie, sunt și ei șoferi.

Întrucât la primăria Gherla comunicarea e de vreo doi ani încoace din ce în ce mai minunată, în sensul că lipsește cu desăvârșire, știrile vin pe surse. Acestea zic că în curând se vor completa pragurile, de la un capăt la celălalt, așa încât doar musca în zbor va mai scapa nezgâlțâită. Dacă mai era cineva nefericit, acum o să-i treacă.

video: șoferii sunt maeștri la volan, pe strada Mintiului

tractari auto gherla dej cluj telefon productie video gherla relcama marketing publicitate adhub

1 comentariu

  1. Cine a aprobat montarea acestor praguri,sa plateasca despagubiri soferilor care isi strica masina din cauza lor , deoarece pragurile respective sunt foarte inguste pentru inaltimea lor.Pragurile trebuie construite astfel incat sa sa fie eficiente,adica sa-l determine pe sofer sa incetineasca fara sa-si distruga masina.

Lasă un răspuns