Un nou indicator al timpului si al temperaturii apare în oras: un ceas urias, montat pe un stalp inalt de circa 4 metri, in centrul municipiului, aproape de soseaua principala, la coltul dinspre primarie al parcului central.
Joi, 3 mai 2012, echipe de muncitori au lucrat la executarea fundatiei. Ceasul electronic va avea trei fațete, cu ecran cu leduri rosii, vizibile si noaptea.
Noul ceas va incerca sa suplineasca orologiul defect al catedralei armeano-catolice din centru, care nu mai functioneaza de ani de zile.
Ceasul este electronic, va indica ora si temperatura, iar la diverse ocazii va putea afisa diverse mesaje. Noul aparat este „comandat” de la primarie.

Gherla INFO – CLUJ stiri, informatii, foto, video, vremea, anunturi
